Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL51002CQZ-110
Intersil ISL51002CQZ-110
| Part Number: | Intersil ISL51002CQZ-110 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL51002CQZ-110 |
| Qty Available: | |
| Description: | 10-Bit Video Analog Front End (AFE) with Measurement and Auto-Adjust Features |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL51002CQZ-110 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10-Bit Video Analog Front End (AFE) with Measurement and Auto-Adjust Features
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 128 |
| Interface | 2-Wire, Serial |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1.2 mW |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of A/D Converters | 3 |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Converters | 3 |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 165 Msps |
| Height | 2.75 mm |
| Length | 20 mm |
| Width | 14 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL51002CQZ-110
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
What is the size of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.