Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL4260EIRZ
Intersil ISL4260EIRZ
| Part Number: | Intersil ISL4260EIRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL4260EIRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | QFN, ±15kV ESD Protected, +3V to +5.5V, 150nA, 250kbps, RS-232 3-Tx, 2-Rx, with Logic Supply |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL4260EIRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
QFN, ±15kV ESD Protected, +3V to +5.5V, 150nA, 250kbps, RS-232 3-Tx, 2-Rx, with Logic Supply
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Data Rate | 500 kbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 3 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intersil Intersil ISL4260EIRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product equivalent to Intersil ISL4260EIRZ?
What is the data rate of Intersil ISL4260EIRZ?
How many pins does Intersil ISL4260EIRZ have?
What is the operating supply voltage of Intersil ISL4260EIRZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

