Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL41334IRZ-T7A
Intersil ISL41334IRZ-T7A
| Part Number: | Intersil ISL41334IRZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL41334IRZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | ±15kV ESD Protected, 5V, Two Port, Dual Protocol (RS-232/RS-485) Transceivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL41334IRZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±15kV ESD Protected, 5V, Two Port, Dual Protocol (RS-232/RS-485) Transceivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Data Rate | 40 Mbps |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Transceivers | 1 |
| Operating Supply Current | 7 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL41334IRZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
What are the distributor links for purchasing this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
