Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3333IRZ-T7A
Intersil ISL3333IRZ-T7A
| Part Number: | Intersil ISL3333IRZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3333IRZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3V, ±15kV ESD Protected, Two Port, Dual Protocol (RS-232/RS-485) Transceivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3333IRZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3V, ±15kV ESD Protected, Two Port, Dual Protocol (RS-232/RS-485) Transceivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Data Rate | 20 Mbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 7 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL3333IRZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
What other products are similar to ISL3333IRZ-T7A?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for ISL3333IRZ-T7A?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
