Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3330IAZ-T7A
Intersil ISL3330IAZ-T7A
| Part Number: | Intersil ISL3330IAZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3330IAZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3V, ±15kV ESD Protected, Dual Protocol (RS-232/RS-485) Transceivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3330IAZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3V, ±15kV ESD Protected, Dual Protocol (RS-232/RS-485) Transceivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Data Rate | 20 Mbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Current | 7 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL3330IAZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
What is the equivalent product to Intersil ISL3330IAZ-T7A?
Are there any other products similar to Intersil ISL3330IAZ-T7A?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
