Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3294EFHZ-T
Intersil ISL3294EFHZ-T
| Part Number: | Intersil ISL3294EFHZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3294EFHZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ±16.5kV ESD Protected, +125°C, 3.0V to 5.5V, SOT-23/TDFN Packaged, Low Power, RS-485/RS-422 Transmitters |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3294EFHZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±16.5kV ESD Protected, +125°C, 3.0V to 5.5V, SOT-23/TDFN Packaged, Low Power, RS-485/RS-422 Transmitters
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Data Rate | 500 kbps |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
Documentation for Intersil Intersil ISL3294EFHZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its main features?
What is the physical description of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names or brands for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

