Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3285EFRTZ-T
Intersil ISL3285EFRTZ-T
| Part Number: | Intersil ISL3285EFRTZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3285EFRTZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ±16.5kV ESD Protected, +125°C, 3.0V to 5.5V, SOT-23/TDFN Packaged, 20Mbps, Full Fail-safe, Low Power, RS-485/RS-422... |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3285EFRTZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±16.5kV ESD Protected, +125°C, 3.0V to 5.5V, SOT-23/TDFN Packaged, 20Mbps, Full Fail-safe, Low Power, RS-485/RS-422...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 30 Mbps |
| Logic Function | Receiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Receivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL3285EFRTZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of this product?
What is the data rate of this product?
What is the operating supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.