Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32490EIBZ-T7A
Intersil ISL32490EIBZ-T7A
| Part Number: | Intersil ISL32490EIBZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32490EIBZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | ±60V Fault Protected, 5V, RS-485/RS-422 Transceivers with ±25V CMR and ESD Protection |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32490EIBZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±60V Fault Protected, 5V, RS-485/RS-422 Transceivers with ±25V CMR and ESD Protection
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Data Rate | 250 kbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 2.3 mA |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL32490EIBZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the features of the ISL32490EIBZ-T7A?
What are the technical specifications of the ISL32490EIBZ-T7A?
Are there any alternative products or brands similar to the ISL32490EIBZ-T7A?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
