Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32490EIBZ-T
Intersil ISL32490EIBZ-T
| Part Number: | Intersil ISL32490EIBZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32490EIBZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ±60V Fault Protected, 5V, RS-485/RS-422 Transceivers with ±25V CMR and ESD Protection |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32490EIBZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±60V Fault Protected, 5V, RS-485/RS-422 Transceivers with ±25V CMR and ESD Protection
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Data Rate | 250 kbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL32490EIBZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its main features?
What is the data rate of the transceiver?
What is the operating supply voltage of the transceiver?
What is the package type and mounting style of the transceiver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
