Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32490EIBZ
Intersil ISL32490EIBZ
| Part Number: | Intersil ISL32490EIBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32490EIBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | ±60V Fault Protected, 5V, RS-485/RS-422 Transceivers with ±25V CMR and ESD Protection |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32490EIBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±60V Fault Protected, 5V, RS-485/RS-422 Transceivers with ±25V CMR and ESD Protection
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Data Rate | 250 kbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL32490EIBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
How many pins does this product have?
What is the function of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

