Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3241EIRZ
Intersil ISL3241EIRZ
| Part Number: | Intersil ISL3241EIRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3241EIRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | QFN, ±15kV ESD Protected, 250kbps, RS-232 3-Tx, 5-Rx, with Logic Supply Pin and Rx enable |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3241EIRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
QFN, ±15kV ESD Protected, 250kbps, RS-232 3-Tx, 5-Rx, with Logic Supply Pin and Rx enable
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Data Rate | 400 kbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 5 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 3 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL3241EIRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its key features?
What is the physical description of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
