Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32274EFBZ-T
Intersil ISL32274EFBZ-T
| Part Number: | Intersil ISL32274EFBZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32274EFBZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, ±16.5kV ESD Protected, 3.0V to 5.5V, Low Power, RS-422 Transmitters |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32274EFBZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, ±16.5kV ESD Protected, 3.0V to 5.5V, Low Power, RS-422 Transmitters
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 665.986997 mg |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Transmitters | 4 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
Documentation for Intersil Intersil ISL32274EFBZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range for this product?
How many transmitters does this product have?
What is the data rate for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
