Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32172EFBZ
Intersil ISL32172EFBZ
| Part Number: | Intersil ISL32172EFBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32172EFBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, ±16.5kV ESD Protected, 3.0V to 5.5V, Low Power, RS-422 Transmitters |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL32172EFBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, ±16.5kV ESD Protected, 3.0V to 5.5V, Low Power, RS-422 Transmitters
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 143.703733 mg |
| Data Rate | 32 Mbps |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 4 |
| Number of Transmitters | 4 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Intersil Intersil ISL32172EFBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and functionality of the PCX Quad Transmitter?
What is the maximum data rate of the PCX Quad Transmitter?
What is the operating temperature range of the PCX Quad Transmitter?
How many pins does the PCX Quad Transmitter have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
