Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3179EFUZ
Intersil ISL3179EFUZ
| Part Number: | Intersil ISL3179EFUZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3179EFUZ |
| Qty Available: | |
| Description: | High ESD Protected, +125°C, 40Mbps, 3.3V, Full Fail-Safe, RS-485/RS-422 Transceivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3179EFUZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High ESD Protected, +125°C, 40Mbps, 3.3V, Full Fail-Safe, RS-485/RS-422 Transceivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 40 Mbps |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL3179EFUZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the data rate of the transceiver?
What is the maximum operating temperature?
How many pins does the transceiver have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

