Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3178EIBZ-T7A
Intersil ISL3178EIBZ-T7A
| Part Number: | Intersil ISL3178EIBZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3178EIBZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | RS-422/RS-485 Interface IC 8LD -40+85 3V RS-485 1/2 DUP 10M v (mini reel) |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3178EIBZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RS-422/RS-485 Interface IC 8LD -40+85 3V RS-485 1/2 DUP 10M v (mini reel)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | RS-422, RS-485 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
Documentation for Intersil Intersil ISL3178EIBZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the interface of this IC?
What is the maximum operating temperature of this IC?
How many pins does this IC have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
