Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3177EIUZ-T
Intersil ISL3177EIUZ-T
| Part Number: | Intersil ISL3177EIUZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3177EIUZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ±15kV IEC ESD Protected, 3.3V, Full-duplex, 20Mbps RS-485/RS-422 Transceiver |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3177EIUZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±15kV IEC ESD Protected, 3.3V, Full-duplex, 20Mbps RS-485/RS-422 Transceiver
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 28 Mbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 800 µA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL3177EIUZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What are the technical specifications of this product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
