Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3176EIUZ-T7A
Intersil ISL3176EIUZ-T7A
| Part Number: | Intersil ISL3176EIUZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3176EIUZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | ±15kV IEC ESD Protected, 3.3V, Full-duplex, 20Mbps RS-485/RS-422 Transceiver with Tx/Rx enable |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3176EIUZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±15kV IEC ESD Protected, 3.3V, Full-duplex, 20Mbps RS-485/RS-422 Transceiver with Tx/Rx enable
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Data Rate | 28 Mbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL3176EIUZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What are the technical specifications of this product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

