Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3174EIBZ-T
Intersil ISL3174EIBZ-T
| Part Number: | Intersil ISL3174EIBZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3174EIBZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ±15kV IEC ESD Protected, 3.3V, Full-duplex, 500kbps RS-485/RS-422 Transceiver |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3174EIBZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±15kV IEC ESD Protected, 3.3V, Full-duplex, 500kbps RS-485/RS-422 Transceiver
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 1.6 Mbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL3174EIBZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the physical package and mount type of this product?
What is the data rate and logic function of this product?
What are the maximum and minimum operating temperatures for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
