Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3173EIUZ
Intersil ISL3173EIUZ
| Part Number: | Intersil ISL3173EIUZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3173EIUZ |
| Qty Available: | |
| Description: | ±15kV IEC ESD Protected, 3.3V, Full-duplex, 500kbps RS-485/RS-422 Transceiver with Tx/Rx enable |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3173EIUZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±15kV IEC ESD Protected, 3.3V, Full-duplex, 500kbps RS-485/RS-422 Transceiver with Tx/Rx enable
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Data Rate | 1.6 Mbps |
| Interface | RS-422, RS-485 |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL3173EIUZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ISL3173EIUZ?
What are the technical specifications of the ISL3173EIUZ?
Are there any similar products to the ISL3173EIUZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


