Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3172EIBZ-T7A
Intersil ISL3172EIBZ-T7A
| Part Number: | Intersil ISL3172EIBZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3172EIBZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | ISL3172 Series 3.3 V 250 kbps (-40 to +85°C) RS-485/RS-422 Transceiver - SOIC-8 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3172EIBZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ISL3172 Series 3.3 V 250 kbps (-40 to +85°C) RS-485/RS-422 Transceiver - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 250 kbps |
| Interface | RS-422, RS-485 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Packaging | Digi-Reel® |
Documentation for Intersil Intersil ISL3172EIBZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the data rate of the transceiver?
How many pins does the transceiver have?
What is the maximum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.