Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3158EIBZ
Intersil ISL3158EIBZ
| Part Number: | Intersil ISL3158EIBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3158EIBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | ISL3158 Series 5 V 20 Mbps (-40 to +85°C) RS-485/RS-422 Transceiver - SOIC-8 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3158EIBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ISL3158 Series 5 V 20 Mbps (-40 to +85°C) RS-485/RS-422 Transceiver - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Interface | RS-422, RS-485 |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 800 µA |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Output Voltage | 13 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL3158EIBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Can I download datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



