Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3156EIUZ
Intersil ISL3156EIUZ
| Part Number: | Intersil ISL3156EIUZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3156EIUZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 16kV ESD Protected, RS-485/RS-422 Differential Transceiver with Full Fail-safe Rx |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3156EIUZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16kV ESD Protected, RS-485/RS-422 Differential Transceiver with Full Fail-safe Rx
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Intersil Intersil ISL3156EIUZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the data rate of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

