Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3155EIBZ
Intersil ISL3155EIBZ
| Part Number: | Intersil ISL3155EIBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3155EIBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | ISL3155E Series ±16.5 kV 5 V 1 Mbps RS 485/422 Transceiver - SOIC-8 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3155EIBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ISL3155E Series ±16.5 kV 5 V 1 Mbps RS 485/422 Transceiver - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716 mg |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 600 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Intersil Intersil ISL3155EIBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the data rate of this transceiver?
How many pins does this transceiver have?
What is the maximum operating temperature for this transceiver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


