Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3152EIBZ-T
Intersil ISL3152EIBZ-T
| Part Number: | Intersil ISL3152EIBZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3152EIBZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | 5V, RS-485/RS-422 Differential Transceiver; MSOP8, PDIP8, SOIC8; Temp Range: -40° to 85°C |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL3152EIBZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5V, RS-485/RS-422 Differential Transceiver; MSOP8, PDIP8, SOIC8; Temp Range: -40° to 85°C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
Documentation for Intersil Intersil ISL3152EIBZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the data rate and logic function of the transceiver?
How many pins does the transceiver have?
What is the operating supply voltage and packaging of the transceiver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



