Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL3034EIRTZ
Intersil ISL3034EIRTZ
| Part Number: | Intersil ISL3034EIRTZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL3034EIRTZ |
| Qty Available: | |
| Description: | TRUE RoHS Compliant QUAD NO LEAD (Translator Type) Translator 85C 100Mbps -20muA 3mm |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL3034EIRTZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TRUE RoHS Compliant QUAD NO LEAD (Translator Type) Translator 85C 100Mbps -20muA 3mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| High Level Output Current | -20 µA |
| Logic Function | Translator |
| Low Level Output Current | 20 µA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Output Type | Digital |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
Documentation for Intersil Intersil ISL3034EIRTZ
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.