Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power Ambient Light and Proximity Sensor with Intelligent Interrupt and Sleep Modes
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | I2C, SMBus, Serial |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Type | Digital, I2C |
| Sensing Method | Optical |
| Wavelength | 530 nm |
Documentation for Intersil Intersil ISL29029IROZ-T7
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
What is the description of the product?
Who is the manufacturer of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.