Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28478EVAL1Z
Intersil ISL28478EVAL1Z
| Part Number: | Intersil ISL28478EVAL1Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28478EVAL1Z |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board For Dual Micropower Single Supply Rail-To-Rail Input And Output Precision Op-Amp |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28478EVAL1Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board For Dual Micropower Single Supply Rail-To-Rail Input And Output Precision Op-Amp
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current per Channel | 31 mA |
| Slew Rate | 0.14 V/µs |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the purpose of the evaluation board?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Intersil?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.