Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28272INEVAL1Z
Intersil ISL28272INEVAL1Z
| Part Number: | Intersil ISL28272INEVAL1Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28272INEVAL1Z |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board For Dual Precision Rail-To-Rail Input-Output Amplifier |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28272INEVAL1Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board For Dual Precision Rail-To-Rail Input-Output Amplifier
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| -3db Bandwidth | 100 kHz |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current per Channel | 31 mA |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the output current per channel of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.