Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28258MSOPEVAL1Z
Intersil ISL28258MSOPEVAL1Z
| Part Number: | Intersil ISL28258MSOPEVAL1Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28258MSOPEVAL1Z |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board ISL28258 8MSOP |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28258MSOPEVAL1Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board ISL28258 8MSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| -3db Bandwidth | 420 kHz |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Bulk |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What are the technical specifications of the product?
Is the product in stock?
Can I purchase the product from authorized dealers?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.