Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28246SOICEVAL1Z
Intersil ISL28246SOICEVAL1Z
| Part Number: | Intersil ISL28246SOICEVAL1Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28246SOICEVAL1Z |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board For 5MHz Single And Dual Rail To Rail Input-Output Op Amps |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28246SOICEVAL1Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board For 5MHz Single And Dual Rail To Rail Input-Output Op Amps
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| -3db Bandwidth | 13 MHz |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current per Channel | 56 mA |
| Slew Rate | 1.9 V/µs |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the evaluation board used for?
What is the -3db bandwidth of the op amps?
What is the maximum operating temperature for the evaluation board?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.