Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28233SOICEVAL1Z
Intersil ISL28233SOICEVAL1Z
| Part Number: | Intersil ISL28233SOICEVAL1Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28233SOICEVAL1Z |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board For Dual Micropower, Chopper Stabilized, RRIO Operational Amplifier |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28233SOICEVAL1Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board For Dual Micropower, Chopper Stabilized, RRIO Operational Amplifier
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current per Channel | 19 mA |
| Slew Rate | 0.2 V/µs |
Documentation for Intersil Intersil ISL28233SOICEVAL1Z
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What type of evaluation board is it?
What is the package type of the board?
What is the maximum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.