Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28218SOICEVAL1Z
Intersil ISL28218SOICEVAL1Z
| Part Number: | Intersil ISL28218SOICEVAL1Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28218SOICEVAL1Z |
| Qty Available: | |
| Description: | ISL28218, Operational Amplifier, SOIC, Evaluation Board |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28218SOICEVAL1Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ISL28218, Operational Amplifier, SOIC, Evaluation Board
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current per Channel | 28 mA |
| Slew Rate | 1.2 V/µs |
Documentation for Intersil Intersil ISL28218SOICEVAL1Z
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
Is there an evaluation kit available for this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
