Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28210SOICEVAL1Z
Intersil ISL28210SOICEVAL1Z
| Part Number: | Intersil ISL28210SOICEVAL1Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28210SOICEVAL1Z |
| Qty Available: | |
| Description: | Active RoHS Compliant SOIC Lead Free series pval(183) Evaluation Board 50mA 20V/mus -40C |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28210SOICEVAL1Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Active RoHS Compliant SOIC Lead Free series pval(183) Evaluation Board 50mA 20V/mus -40C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Slew Rate | 20 V/µs |
Documentation for Intersil Intersil ISL28210SOICEVAL1Z
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature?
What is the output current per channel?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.