Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28190EVAL1Z
Intersil ISL28190EVAL1Z
| Part Number: | Intersil ISL28190EVAL1Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28190EVAL1Z |
| Qty Available: | |
| Description: | Single And Dual Ultra-Low Noise Ultra-Low Distortion Rail-To-Rail Op Amp Evaluation Board |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL28190EVAL1Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single And Dual Ultra-Low Noise Ultra-Low Distortion Rail-To-Rail Op Amp Evaluation Board
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT |
| -3db Bandwidth | 170 MHz |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current per Channel | 144 mA |
| Slew Rate | 50 V/µs |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What are the technical specifications of the product?
Can I purchase this product from any authorized dealers?
Are there any alternate names for Intersil?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.