Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12030IBZ
Intersil ISL12030IBZ
| Part Number: | Intersil ISL12030IBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12030IBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Power RTC with 50/60 Cycle AC Input, Alarms and Daylight Savings Correction |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12030IBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power RTC with 50/60 Cycle AC Input, Alarms and Daylight Savings Correction
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 128 B |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Time Format | HH:MM:SS:hh |
Documentation for Intersil Intersil ISL12030IBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the features of the ISL12030IBZ?
What is the supply voltage range for the ISL12030IBZ?
What is the memory size of the ISL12030IBZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
