Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12027IV27AZ-T
Intersil ISL12027IV27AZ-T
| Part Number: | Intersil ISL12027IV27AZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12027IV27AZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Real Time Clock/Calendar with EEPROM; SOIC8, TSSOP8; Temp Range: -40° to 85°C |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12027IV27AZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Real Time Clock/Calendar with EEPROM; SOIC8, TSSOP8; Temp Range: -40° to 85°C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Time Format | HH:MM:SS |
Documentation for Intersil Intersil ISL12027IV27AZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the price of the product?
What is the stock availability of the product?
What are some alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
