Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12022MIBZ-T7A
Intersil ISL12022MIBZ-T7A
| Part Number: | Intersil ISL12022MIBZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12022MIBZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | Real Time Clock Serial 128Byte 20-Pin SOIC T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12022MIBZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Real Time Clock Serial 128Byte 20-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 128 B |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
Documentation for Intersil Intersil ISL12022MIBZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.