Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12022IBZ-T7A
Intersil ISL12022IBZ-T7A
| Part Number: | Intersil ISL12022IBZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12022IBZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | Real Time Clock Serial 128byte Clock/Calendar/Alarm/Interrupt/Battery Backup 8-Pin SOIC N T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Real Time Clocks > Intersil-ISL12022IBZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Real Time Clock Serial 128byte Clock/Calendar/Alarm/Interrupt/Battery Backup 8-Pin SOIC N T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Accuracy | 0.0005 % |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 128 B |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Non-volatile Memory Size | 128 B |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Time Format | HH:MM:SS |
Documentation for Intersil Intersil ISL12022IBZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the voltage range for this product?
What is the memory size of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.