Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-IS82C37A
Intersil IS82C37A
| Part Number: | Intersil IS82C37A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-IS82C37A |
| Qty Available: | |
| Description: | Interface - I/O Expanders 44 PLCC -40+85C 5 0V 8 0MHZ DMA CNTRLR |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-IS82C37A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Interface - I/O Expanders 44 PLCC -40+85C 5 0V 8 0MHZ DMA CNTRLR
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
Documentation for Intersil Intersil IS82C37A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does the product belong to?
What is the package type of the product?
What is the temperature range for operating the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.