Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
V-Ref Precision 2.5V 20mA 3-Pin Metal Can
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the maximum and minimum operating temperature?
What is the output voltage and maximum output current?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.