Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ICL7660ACPA
Intersil ICL7660ACPA
| Part Number: | Intersil ICL7660ACPA |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ICL7660ACPA |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Converter, 0.02A, 10kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ICL7660ACPA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Converter, 0.02A, 10kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Logic Function | Inverting |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -12 V |
| Switching Frequency | 10 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Height | 5.33 mm |
| Length | 9.59 mm |
| Width | 6.61 mm |
Documentation for Intersil Intersil ICL7660ACPA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the maximum switching frequency of this product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


