Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > Intersil-ICL3221ECAZ-T7A
Intersil ICL3221ECAZ-T7A
| Part Number: | Intersil ICL3221ECAZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > Intersil-ICL3221ECAZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | ICL3221 Series 250 kbps 5.5 V RS-232 Transmitter/Receiver - SSOP-16 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > Intersil-ICL3221ECAZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ICL3221 Series 250 kbps 5.5 V RS-232 Transmitter/Receiver - SSOP-16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 250 kbps |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
Documentation for Intersil Intersil ICL3221ECAZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the data rate of the ICL3221ECAZ-T7A?
What is the operating supply voltage of the ICL3221ECAZ-T7A?
What is the package type of the ICL3221ECAZ-T7A?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.