Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > Intersil-HIN202EIBNZ-T7A
Intersil HIN202EIBNZ-T7A
| Part Number: | Intersil HIN202EIBNZ-T7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > Intersil-HIN202EIBNZ-T7A |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Transmitter/Receiver RS-232 16-Pin SOIC N T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > Intersil-HIN202EIBNZ-T7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Transmitter/Receiver RS-232 16-Pin SOIC N T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 230 kbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 15 mA |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intersil Intersil HIN202EIBNZ-T7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the data rate of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.