Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital to Analog Converters (DACs) > Intersil-HI5860IBZ
Intersil HI5860IBZ
| Part Number: | Intersil HI5860IBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital to Analog Converters (DACs) > Intersil-HI5860IBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | DAC 1-CH Segment 12-bit 28-Pin SOIC W |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital to Analog Converters (DACs) > Intersil-HI5860IBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DAC 1-CH Segment 12-bit 28-Pin SOIC W
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Conversion Rate | 130 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 23 mA |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Converters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 130 Msps |
| Settling Time | 35 ns |
| Supply Type | Analog, Digital |
Documentation for Intersil Intersil HI5860IBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the conversion rate of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
