Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRH4250
International Rectifier IRH4250
| Part Number: | International Rectifier IRH4250 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRH4250 |
| Qty Available: | |
| Description: | 200V 100kRad Hi-Rel Single N-Channel TID Hardened MOSFET in a TO-204AE package |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRH4250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
200V 100kRad Hi-Rel Single N-Channel TID Hardened MOSFET in a TO-204AE package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 16 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 200 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 150 W |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRH4250
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the brand of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any compliance statements for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
