Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRH4150
International Rectifier IRH4150
| Part Number: | International Rectifier IRH4150 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRH4150 |
| Qty Available: | |
| Description: | 100V 100kRad Hi-Rel Single N-Channel TID Hardened MOSFET in a TO-204AE package |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRH4150 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100V 100kRad Hi-Rel Single N-Channel TID Hardened MOSFET in a TO-204AE package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 21 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 100 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 150 W |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
