Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFZ34E
International Rectifier IRFZ34E
| Part Number: | International Rectifier IRFZ34E |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFZ34E |
| Qty Available: | |
| Description: | 60V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-220AB package |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFZ34E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
60V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-220AB package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-3 |
| Mount | Through Hole |
| Continuous Drain Current (ID) | 28 A |
| Current Rating | 37 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 60 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance | 680 pF |
| Max Power Dissipation | 68 W |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 68 W |
| Rds On Max | 42 mΩ |
| Rise Time | 30 ns |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRFZ34E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the International Rectifier IRFZ34E?
Is the International Rectifier IRFZ34E compliant with environmental standards?
Are there any documents available for the International Rectifier IRFZ34E?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
