Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFY430M
International Rectifier IRFY430M
| Part Number: | International Rectifier IRFY430M |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFY430M |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans MOSFET N-CH 500V 4.5A 3-Pin(3+Tab) TO-257AA |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFY430M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans MOSFET N-CH 500V 4.5A 3-Pin(3+Tab) TO-257AA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.5 A |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of semiconductor used in this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
Is this product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.