Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFU9014PBF
International Rectifier IRFU9014PBF
| Part Number: | International Rectifier IRFU9014PBF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFU9014PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet, Power; P-ch; Vdss -60V; Rds(on) 0.5 Ohm; Id -5.1A; TO-251AA; Pd 2.5W; Vgs +/-20V |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFU9014PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet, Power; P-ch; Vdss -60V; Rds(on) 0.5 Ohm; Id -5.1A; TO-251AA; Pd 2.5W; Vgs +/-20V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | -5.1 A |
| Current Rating | -5.1 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -60 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -60 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 30 W |
| Rise Time | 63 ns |
| Voltage Rating (DC) | -60 V |
| Lead Length | 9.65 mm |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRFU9014PBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the drain-source breakdown voltage?
What is the type of semiconductor?
What is the continuous drain current?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
