Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFU4105
International Rectifier IRFU4105
| Part Number: | International Rectifier IRFU4105 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFU4105 |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 55V 27A I-pak |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFU4105 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 55V 27A I-pak
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-251-3 |
| Mount | Through Hole |
| Continuous Drain Current (ID) | 27 A |
| Current Rating | 25 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 55 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| Input Capacitance | 700 pF |
| Max Power Dissipation | 68 W |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 48 W |
| Rds On Max | 45 mΩ |
| Rise Time | 49 ns |
| Voltage Rating (DC) | 55 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRFU4105
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of semiconductor?
What is the maximum continuous drain current?
What is the drain to source breakdown voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.